Испечати

Колач од банана

Колач од банана

Состојки

  • 250 маргарин
  • 250 шеќер
  • 2 големи банани
  • 2 јајца
  • 1л сода
  • 300гр брашно или по потреба
  • 200 гр ореви
  • 200 гр суво грозје

Подготовка

Со сад за матење ги додадавме маргаринот и шеќерот да се соединат.
Откако ќе се стопи шеќерот ги додаваме предходно истолчени банани со вилушка.
Во садот ги додаваме јајцата и матиме со миксер додека и тие не се соединат. Потоа ги додаваме брашното по потреба, содата и солата мешаме додека не се добие одредената густина. На крај ги додаваме оревите и сувото грозје.
Печеме на 180 степени 1 саат.

Добар апетит