Испечати

Домашни чоколадни пуканки

Домашни чоколадни пуканки

Состојки

  • 100гр пченка за пуканки
  • 3 супени лажици масло
  • за чоколадирање
  • 200гр шеќер
  • 100гр путер
  • 100гр чоколадо за готвење

Подготовка

Пченката заедно со маслото ставете ги во тенџере и испукајте ги.
Во поголемо тенџере на страна стопете го шеќерот додека добие боја на карамел, а потоа додадете го путерот и чоколадото и мешајте за да се растопат убаво.
Во тенџерто со чоколадо ставете ги пуканките и мешајте додека се чоколадираат.
Откога ќе се изладат со раце поминете низ нив за да ги одлепите една од друга.
На здравје !!!