Испечати

Зеленчукова тава

Зеленчукова тава

Состојки

  • 1 главица карфиол рендан
  • 1 главица кромид
  • 200 гр замрзнат грашок
  • 1 морков
  • 2 јајца
  • 1 млад кромид
  • 2 чешнина лук
  • сол и бибер

Подготовка

Ручек во боите на пролетта.
Во тава на Делимано испржете ги кромидот и морковот, а кога ке омекнат додадете го лукот и зачинете.
Направете кајгана од 2 јајца (зачинета).
Комбинирајте ги ренданиот карфиол, пржениот кромид, морков и лук и замрзнатиот грашок (можете да го замените со пченка) и додадете ги во тавата со кајганата.
Гответе околу 5 мин или додека омекне карфиолот.
Декорирајте со млад кромид.