Испечати

Чиа пудинг(посно)

Чиа пудинг(посно)

Состојки

  • 1 шолја млеко од крупник(може и бадемово,овесно,оризово)
  • 1/4 шолја чиа семе
  • 1 лажица агаве сируп
  • по вкус овошје

Подготовка

Тој што не пробал чиа пудинг не знае што пропушта, превкусен е.
Подготовката е едноставна, единствена маана е што треба да се чека.
Се меша чиа семето во млекото, се додава агаве сирупот и се остава да стои неколку часа(најдобро преку ноќ)