Испечати

Струмичка пинерлија

Струмичка пинерлија

Состојки

  • 200мл млака вода
  • 1 кесичка сув квасец
  • 1 лажичка шекер
  • 1 лажичка сол
  • 70мл масло
  • 370-400гр брашно
  • плус
  • 6 јајца

Подготовка

Се меси мазно тесто и се дели на два дела.Се остава да отстои 30тина мин.Две тавчиња бр 26 се премачкуваат со маргарин и во тавчето се плескаат со рака .Се оставаат да стасаат 20тина мин.Со помош на прст се прават дупчиња во тестото и се рони сирење и тоа се плеска со рака,се потурва со изматени јајца со сол и се печи во загреана рерна на 180степени.За секоја пинерлија по 3 јајца одозгора