Испечати

Енергетски плочки

Енергетски плочки

Состојки

  • 3 лажици кокосово масло
  • 1 лажица мед
  • 100гр 70% чоколадо
  • по желба овесни снегулки,снегулки од киноа,семки од тиква,сончоглед,чиа семе,сусам,ореви,лешници,бадеми и др

Подготовка

Се топи кокосовото масло,чоколадото и медот се додаваат сувите состојки(онолку колку да се добие компактна смеса) се меша и се става во мало тавче обложено со мрсна хартија и се остава преку ноќ да се стегне(не во фрижидер)
По желба може семките и јатките да ги потпечете во рерна