Испечати

Мраморен колач

Мраморен колач

Состојки

 • 3 јајца
 • 120гр шекер
 • 1 ванила
 • 150мл масло
 • 3 лажици кисела павлака
 • 100мл млеко
 • 190гр брашно
 • 1 пециво
 • плус за темен дел
 • 2 лажици какао
 • 2 лажици вода
 • 1 лажица шекер

Подготовка

Прво се мешаат 2 лажици какао се со 3 лажици вода и 1 лажица шеќер(ова е потребно за темниот дел
Се матат јајцата со шеќерот и ванилата. Откако ќе се запенат се додаваат маслото, павлаката, млекото и на крај брашното и пецивото. Половина од смесата се одделува и се додава какаото измешано со вода и шеќер.
Во калап за векни (13×8 од помалите) се обложува со мрсна хартија и наизменично се става од смесата.
Се печи во загреана рерна на 160 степени околу 40мин.
На крај може да се прелие со стопено чоколадо.