Испечати

Сочна салата од бел грав

Сочна салата од бел грав

Состојки

 • 150гр бел грав
 • вода, малку масло, зачини за варење
 • 2 кисели краставички
 • 2 варени јајца
 • 1 морков
 • 2 млади кромидчиња
 • 2-3 ливчиња свежо нане, или копар, магдонос, власец...по ваш вкус
 • 1 чаша кисела павлака-200гр
 • 2 лажици мајонез
 • сол и бибер по вкус, малку маслиново масло
 • каламата за декорација, а може да се исецкааат и да се стават во салатата и тие

Подготовка

Перидов подготвувам јадења со состојки кои ги имам дома.
Па еве што би рекле старите од ништо направив нешто,.....и тоа превкусно.

Прво измиениот и исчистен грав го ставаме во касерола со малку зачини и лажиче масло да се вари.
Пред 30 минути, пред да биде готов гравот го ставив и морковот да се вари.
Сварениот грав доообро го цедиме од течноста и го ставаме во сад на страна.
Тука го додаваме сецканиот морков, сецканите млади кромидчиња, сецканите јајца, кисели краставички.
Убаво соединуваме, па додаваме кисела павлака, мајонез и по сопствен вкус сол, бибер, може и малку сенф.
Убаво соединуваме.
Сервираме во тајнир.
Јас ја надополнив салатава со пржено сирење и запечени лепчиња.
Уживање.....