Испечати

Солена брза пита со сирење и спанаќ

Солена брза пита со сирење и спанаќ

Состојки

  • 3 јајца
  • 3 филџани масло
  • 3 филџани брашно
  • 4 филџани палента
  • 1 пециво
  • 1 лажичка сол
  • 200 гр дробено сирење
  • 200 гр свеж исечкан спанаќ
  • 4 филџани кисела вода

Подготовка

Брза едноставна и вкусна солена пита која често се наоѓа на нашата трпеза.
Во длабок сад ги ставам сите состојки одеднаш (јајца, брашно, масло, кисела вода, пециво, палента) и сето тоа заедно ги миксирам.
Потоа им додавам дробено сирење и исечкан спанаќ и ги мешам со шпатула.

Ја истурам смесата во подмачкана тепсија поросувам со сусам и печам на 200С-35мин.
Филџан 125мл