Испечати

Колач со мусли и малини (посно, без печење)

Колач со мусли и малини (посно, без печење)

Состојки

 • 150 гр суви сливи
 • 150 гр суви кајсии
 • 100 гр урми
 • 50 гр ореви
 • 2 лаж какао
 • 2 лаж масло за јадење
 • 100 гр Мусли натура
 • За фил
 • 300гр ораси
 • 100 мл вода
 • 50 мл мед
 • 4 лаж какао

Подготовка

Сувите сливи и сувите кајсии натопете ги со жешка вода и оставете ги на 15 минути да омекнат. Од урмите извадете ги семките.
Во блендер ставете урми, суви сливи, суви кајсии, какао, масло за јадење, мусли и се' заедно изблендирајте. Добиена смеса ставете во плех или во некоја форма. Оставете во фрижидер да се стегне.
За фил
Оревите измелете ги, додајте какао, мед, вода се заедно измешајте. Филот ставете го врз подлогата и оставете во фрижидер да излади.
Колачот украсете го со малини и снегулки.
Добар апетит