Испечати

Куглов Натура

Куглов Натура

Состојки

 • Глазура
 • 150 гр црна чоколада
 • 50 гр бело чоколадо
 • куглов
 • 125 гр маргарин
 • 1/2 литар вода
 • 2 пудинга од ванила
 • 100 гр чоколадо
 • 100 гр толчени ореви
 • 100 гр овесни трици Натура
 • 100 гр суво грозје
 • 100 гр желе бонбони
 • 25 парчиња посни бисквити (250 гр)
 • 1 шоља шеќер(200мл)

Подготовка

1.Во длабок сад се кршат бисквитите,се додаваат триците овесни,сувото грозје,сечканите желе,оревите и ренданото чоколадо.
2. Во друг сад се става водата со шеќерот да зоврие и се додава пудингот.Веднаш се става маргаринот и кога ќе се растопи се мешаат сувите состојки(бисквити,овес,ореви,.....)
3. Во куглов се става најлонска фолија и се додава топлата смеса.Се притиска со лажица наводената и се покрива со фолијата.Се остава да олади.
4. Кога ќе олади се превртува и се глазира со чоколадна глазура. Добар апетит!