Испечати

Колачиња копчиња(без печење)

Колачиња копчиња(без печење)

Состојки

  • 85 гр путер
  • 70 гр шеќер во прав
  • 140 гр бисквити
  • Сок од ¼ портокал
  • 50 гр црно чоколадо
  • 50 гр бело чоколадо
  • 1 лажичка рум екстракт
  • Чоколадни капки за украсување

Подготовка

Подготовка
Путерот кој ни бил на собна температура и шеќерот во прав ги матиме до соединување и пенаста состојба. Ги додаваме мелените бисквити и неколку лажици сок од портокал. Соединуваме. Чоколадите ситно ги сечкаме па ги додаваме кон претходната смеса заедно со рум екстрактот. Формираме идентични бомбици кои ги сплескуваме и со прстите формираме облик на копчиња. Чоколадните капки ги ставаме со врвот кон колачето за да бидат рамни . Од оваа смеса излегуваат околу 20 колачиња.