Испечати

Брза пита со печурки и козјо сирење (со готови кори)

Брза пита со печурки и козјо сирење (со готови кори)

Состојки

  • 400 гр готови кори
  • 150 мл млеко
  • 3 лажици зејтин
  • 1 пециво
  • 1 полна лажица брашно
  • 3 јајца
  • 1 павлака
  • 100 гр козјо сирење
  • 200 гр печурки

Подготовка

Подготовката е брза и лесна.

1. Во еден сад го ставаме млекото, зејтинот, пецивото и брашното. Убаво промешуваме.
2. Во друг подлабок сад, ги матиме јајцата, павлаката, исецканите печурки и сирењето.
3. Во намрсено тавче, ставаме една кора и ја премачкуваме со подготвената смеса за премачкување. Истата постапка е и со втората кора. На третата кора, ставаме од филот. Понатаму, редоследот е ист, се до последната кора. Последната кора, исто така се премачкува убаво, за да биде мека и одозгора.
4. Печиме на 250 степени околу 10 минути
На здравје!