Испечати

Баварски кифлички (посно)

Баварски кифлички (посно)

Состојки

  • За тесто
  • 9 чаши брашно
  • 1 сув квасец
  • 4 лажички шеќер
  • 4 лажички сол
  • 6 лажици палмино масло
  • 3 чаши млака вода
  • за варење
  • 1 л вода
  • 40 гр сода бикарбона

Подготовка

Подготовка
1. Замесуваме тесто од сите состојки со млака вода. Го оставаме да стаса, да се дуплира.
2. Откако ќе стаса го делиме на делови и од секој дел расукуваме кора која ја делиме на триаголници и формираме кифли. Кифлите ги ставаме во фрижидер додека да ги формираме сите кифли.
3. Потоа ја вклучуваме рерната на 200 степени и ставаме вода да се грее на рингла. Откако водата ќе почне да врие ја тргаме на страна и ставаме сода бикарбона. Ја враќаме на рингла.
4. Во водата ги пуштаме кифличките да се проварат околу 30 секунди.
5. Ги вадиме и ги ставаме во таве за печење. Ги посолуваме па ги ставаме да се печат.

Забелешка
Палмовото масло што го користам е во цврста состојба, како маст. Ако не ги правите посни, ставете путер во тестото. Не ми работеше кујнската вага во овој период кога ги правев кифличкиве па мерката ми е во чаши, а чашата е од 250 мл. Во зависност од влажноста на брашното зависи дозата на вода за замесување на тестото, па можеби ќе треба да додадете. Големита на кифличките е по желба, јас правев од мали до средна големина.