Испечати

Манџа грашок со мелено месо

Манџа грашок со мелено месо

Состојки

 • 1 кромид
 • 2 моркова
 • 500 гр мелено месо
 • 1 конзерва грашок
 • ¼ лажичка бибер
 • 1 лажица црвен пипер
 • 1 лажичка буковец
 • 1 лажичка куркума
 • 2 лажици брашно
 • Масло по потреба
 • Сол по вкус
 • Магдонос сув или свеж по вкус

Подготовка

Ова е комбинација која ја научив од свекрва ми, мелено месо со грашок. Не знам точно дали идентично го подготвува, ама ова е мојот начин. Кога подготвувам манџи сакам да користам повеќе зачини, до сега мислам и дека го приметивте тоа. Сакам убаво зачинета и вкусна храна.

Подготовка
Кромидот го сечкаме на ситно и го пржиме во масло кратко. Го додаваме и морковот сечкан на кругови или по желба, па пржиме до омекнување на двете состојки. Го додаваме меленето месо и упржуваме. Кон крајот ги додаваме зачините по желба и вкус.