Испечати

Проја со сирење

Проја со сирење

Состојки

  • 200 гр сирење
  • 1 лажиче сода
  • 0,5 лажиче сол
  • 1 прашок за пециво
  • 2 шољи зејтин
  • 3 шољи млеко
  • 3 шољи бело брашно
  • 3 шољи пченкарно брашно
  • 3 јајца

Подготовка

Наведените состојки се мешаат и на крај се става прашокот за пециво и содата. Во смесата се додава и сецканото сирење, но може и друго нешто по желба, на пр. спанаќ, праз, шунка итн.
Тавче бр. 26 се премачкува со маргарин или зејтин и смесата се истура во него.
Се пече на 200 степени околу 30 минути.