Испечати

Вафли со банана

Вафли со банана

Состојки

  • 6 Јајца
  • 3 Свежи банани
  • 2 лажици Путер
  • 3 лажици брашно
  • 1/2 лажичка Цимет
  • 1/2 лажицка Ванилин шеќер
  • 1 Чоколадо за готвење

Подготовка

Најпрво се матат јајцата во сад.
Бананите се пасираат и се додаваат во садот со јајцата заедно со путерот, брашното, циметот и ванилин шеќер. Одкако ќе се соединат се додава прстофат сол.
Апаратот за вафли предходно се загрева. Одкако ќе се загрее се додава од смесата и се пече додека да добијат златна боја.
Истата постапка се повторува и со остатокот од смесата.
Декорирате по желба.
Јас за декорација користев чоколадо за готвење растопено и послужено со јаготки.
Добар апетит!!!