Испечати

Пијалок за слабеење - Саси

Пијалок за слабеење - Саси

Состојки

  • 8 чаши ладна вода
  • 1 лимон
  • 1 краставица
  • 1 лажица изрендан ѓумбир
  • 1 гранче свежо нане

Подготовка

1. Краставицата се лупи и се сецка на тенки кругови.
2. Лимонот добро се мие, се сече на тенки кругови, на кои останува кората.
3. Се ренда парче ѓумбир.
4. Нането се мие.
5. Сите состојки се ставаат во стаклен бокал или тегла.
Треба да отстои во фрижидер една ноќ. Се пие преку цел ден, а последната чаша да се испие 2 часа пред спиење.
Овој пијалок ја подобрува работата на желудникот и цревата, го забрзува метаболизмот и топењето на мастите.