Испечати

Мексикански свадбени колачи

Мексикански свадбени колачи

Состојки

  • 225гр омекнат путер
  • 5 лажици шеќер
  • 2 лажички ванила екстракт
  • 1/4 лажичка сол
  • 290гр брашно
  • 240гр сечкани ореви
  • околу 180гр. шеќер во прав

Путерот и шеќерот изматете ги пенасто. Додадете го ванила екстрактот и солта. Постепено додавајте го брашното и на крај ставете ги и оревите. Убаво измешајте со миксерот, поделете го тестото на два дела, завиткајте во стреч фолија и оставете го во фрижидер да отстои 45 минути.
Рерната загрејте ја на 180 степени. Во два плеха ставете хартија за печење. Тестото кратко замесете го и правете топчиња со големина нешто помали од орев. Печете ги 12-14 минути во зависност од рерната. Готови се кога одоздола ќе заруменат. Оставете ги 2 минути во плехот да оладат па внимателно извалкајте ги во шеќер во прав. Оставете ги на страна потполно да се изладат па уште еднаш извалкајте ги во шеќер во прав.