Испечати

Винчини тортици

Винчини тортици

Состојки

  • 1 кора готов пандишпан Винчини(кружна)
  • 100 гр квалитетно чоколадо
  • 100 гр путер
  • 200 гр мелени бисквити Винчини
  • 100 гр мелени ореви
  • 1 лажица Алми какао крем од Винчини
  • 2 лажици рум
  • За декорација
  • 1 готов фондан Фантазија
  • 1 шарени трошки за декорација Фантазија

Подготовка

Превкусни тортици. Од смесата можете да направите какви сакате форми,па јас половина смеса ја обликував како срциња а останатиот дел како бомбици.
Пандишпанот ситно го рониме и ги додаваме мелените бисквити и ореви. Полеваме со рум и го додаваме стопеното чоколадо со путер. На крај додаваме какао крем Алми.
Оставаме смесата убаво да се олади, па сучиме кора дебела колку еден прст.
Со модли вадиме срциња кои ги декорираме со срциња од фондан и шарени трошки.
*фонданот се прави според упатството на кутијата.
На здравје!