Испечати

Винчини торта за вљубени (без печење)

Винчини торта за вљубени (без печење)

Состојки

 • 2 готови кори за торта Винчини
 • 100 мл кола сок
 • Фил
 • 125гр шеќер во прав
 • 100 гр мелени ореви
 • 200 гр бисквити Винчини
 • 1/2 лимон (сок и кора)
 • 150 мл кола сок
 • Декорација
 • 100 гр бело чоколадо
 • 1 готов фондан Фантазија
 • 1 шарени трошки за декорација Фантазија

Подготовка

Превкусна торта и филот е прекрасен.
Прво со модла ги сечеме корите во форма на срце и секоја ја попрскуваме со кола сок.
Путерот пенасто го матиме со шеќерот во прав. На страна ги мешаме мелените ореви и бисквити и ја додаваме кората од лимон и сокот. Го додаваме кола сокот и убаво мешаме.
Оваа смеса ја додаваме кај путерот и се заедно миксаме околу 2 минути.
Првиот дел од кората го ставаме во сад и го нанесуваме целиот фил, па преклопуваме со вториот дел.
Чоколадото го топиме на пареа и ја прелеваме тортата.
Од фонданот обликуваме срциња и декорираме. Декорацијата ја звршуваме со шарени трошки за декорација од Фантазија.
На здравје!