Испечати

Тартуфи со темно чоколадо

Тартуфи со темно чоколадо

Состојки

  • 125мл слатка павлака
  • 1 лажица инстант кафе
  • 20 гр путер
  • 250гр темно чоколадо ( по можност ментол чоколадо )
  • по потреба чоколадни трошки

Подготовка

Во сад на оган ја мешаме слатката павлака со инстант кафето и путерот.
Загреваме на средна температура.
Садот го тргаме од оган и додаваме кршена темна чоколада.
Промешувајте добро да се растопи чоколадата.
Така приготвената смеса ставете ја во ладилник, па топчињата формирајте ги додека смесата е ладна и тврда.
Веднаш валкајте ги во чоколадно трошки.
Како ќе ги приготвувате ќе се лепатна рацете, затоа побрзајте при оформувањето.
На здравје