Испечати

Варена тиква со млеко

Варена тиква со млеко

Состојки

  • 700 гр тиква
  • 200 гр шеќер
  • 200мл млеко
  • 300мл вода
  • 2 паковки ванила
  • 1 стапче цимет

Подготовка

Едноставен но за мене еден омилен десерт.
Обично тиквата ја спремам без шеќер, но кога не е слатка по природа,тогаш
морам да ја зачинам.

Еве ја подготовката

Во сад налевам вода и млеко, го ставам шеќерот.
Ги додавам ванилите и циметот, а потоа ја додавам добро исчистената и измиена тиква која претходно ја исецкав на парчиња.
Ја поклопувам со капак и ја оставам да се вари на тивко.
Се вари пополека се додека не испари течноста од садот.
Потоа ја вадам од садот и ја служам со мелени ореви.
Кога ја варам без шеќер, тогаш ја зачинувам пред служење со агаве сируп.
На здравје со овој здрав рецепт.