Испечати

Крем чорба со леќа

Крем чорба со леќа

Состојки

  • 1 чаша (200 мл) леќа
  • 1 главица кромид
  • 1 морков
  • 1 компир
  • 3 чешчиња лук
  • половина чаша масло
  • 5 чаши вода
  • 2 чаши пилешка супа
  • по потреба сол, бибер ,зачин мешан

Подготовка

Во тенџере во кое ќе го вариме зеленчукот ја ставаме леќата и другиот зеленчук исецкан на покрупни парчиња.
Ја додаваме водата, маслото и супата.
Го ставаме зеленчукот да се вари и кога е готов го блендираме.
Доколку е многу густо додаваме уште вода или супа до саканата густина.
Зачинете по вкус и чорбата ставете ја повторно на оган 4-5 минути, ќе проврие и за тоа време промешувајте ја.
Тргнете на страна малку да се излади и послужете ја. Може да се служи и топла и ладна.