Испечати

Компир спирала (посно)

Компир спирала (посно)

Состојки

  • По потреба средно големи компири
  • По потреба сол, црн бибер, оригано или некој друг зачин по ваш избор
  • По 1 голема лажица масло за секој компир

Подготовка

1. Компирот се лупи и се прободува со стапчето по должина.
2. Со нож компирот се сечи како спирала почнувајќи одозгора па надолу.
3. Компирот се подотвора за да се направи убава спирала.
4. Компирите се зачинуваат и се додава маслото.
5. Се печи на 220 степени за 30ина минути или додека станат готови.