Испечати

Видео рецепт: Воздушести палачинки

Видео рецепт: Воздушести палачинки

Состојки

 • За подготовка на палачинките:
 • 2 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 4 лажици шеќер
 • 300 мл. млеко
 • 350 гр. брашно
 • 200 мл. газирана вода
 • 5 лажици масло
 • 1 лажичка ванила екстракт
 • Кора од лимон
 • За подготовка на преливот:
 • Ванила сос
 • Шумско овошје

Идеален рецепт за вкусни и ровки палачинки. Ги сервираме со ванила сос, а рецепт за сосот наскоро.