Испечати

Компир ролни со кашкавал и сланина

Компир ролни со кашкавал и сланина

Состојки

  • 400 мл вода
  • 1 кафено лажиче сол
  • 20 гр путер
  • 120 гр компир пире во кесичка
  • 1/4 кафено лажиче сув магдонос
  • 150 гр сланина
  • 150 гр кашкавал
  • 2 јајца
  • брашно по потреба за валкање
  • презла по потреба за валкање

Подготовка

Водата ставете ја да проврие, додадете сол и путер.
Откога ќе почне да врие додадете го компирот од кесичка и сварете го пирето, а потоа оставете го 15 минути да се излади.
Додека се лади пирето сланината исецкајте ја на ситни коцки и додадете ја во пирето, а потоа и магдоносот.
Смесата поделете ја на 10 дела во секој дел ставете парче кашкавал и формирајте ролна.
Секоја ролна се валка прво во брашно, потоа во јајце и на крај во презла.
Се пржат на загреано масло додека добијат убава боја.
На здравје !!!