Испечати

Пилешко во крем супа од печурки со сланина

Пилешко во крем супа од печурки со сланина

Состојки

  • 1 парче бело месо
  • 1 кесичка крем супа од печурки
  • 100 гр растопен маргарин
  • 1 чешне лук
  • 200 мл неутрална павлака за готвење
  • 200 гр сланина

Подготовка

Белото месо исечете го на тенки парчиња. Маргаринот растопете го, секое парче бело месо ставете го во растопен маргарин, потоа во крем супа од печурки. Откога ќе се извалкаат во крем супата од печурки секое парче се витка со тенко исечени ленти сланина и се реди во тавче. Лукот се сецка ситно и се става врз белото месо, а преку тоа се налева неутрална павлака.
Се пече 45 минути на 200 степени.
На здравје !!!