Испечати

Похована сланина од рерна

Похована сланина од рерна

Состојки

  • 300 гр сланина
  • 2 јајца
  • 100гр презла
  • 3 лажици сусам
  • 100гр брашно
  • 1 лажица црвен пипер

Подготовка

Еве еден поинаков рецепт за поховано кој брзо се приготвува и е многу вкусен.
Сланината се сече на тенки ленти.
Во длабок сад разматете ги јајцата.
Во сад ставете ја презлата заедно со сусамот и црвениот пипер и промешајте, а во друг сад ставете го брашното.
Секое парче сланина валкајте го во брашно потоа во јајца и на крај во сусамот и презлата.
Редете во подмачкано тавче и печете 10 минути на 250 степени.
На здравје !!!