Испечати

Урнебес бомбици со крекери

Урнебес бомбици со крекери

Состојки

  • 100 гр сирење
  • 100 гр сусам сусам
  • 50 гр крекери Армониа
  • 6 лажици ајвар
  • 1/2 лажичка буковец

Подготовка

Прво сусамот се тостира на тава односно се запржува без масло додека да почнат да пукаат семките од сусам. Се остава да се олади. Крекерите од армониа ги мелиме. Сирењето го рендаме и ги додаваме ајварот, мелените крекери, 2/3 од сусамот и буковецот. Се' заедно се меша и од смесата се прават бомбици кои ги валкаме во остатокот од сусам.
Брзо и добро мезе за добри гости. На здравје.