Испечати

Путер крекери со семиња

Путер крекери со семиња

Состојки

 • 2 чаши брашно (чаша од 250 мл)
 • 2 јајца
 • 60 гр путер
 • 10 лажици млеко
 • 10 лажици масло
 • 1 пециво
 • 80 гр рендан кашкавал
 • 80 гр рендано сирење
 • 100 гр потпечен сусам
 • 100 гр чиа семе
 • 1 лажиче сол

Подготовка

Ставете ги сите состојки во една вангла и измесете ги. Ако е потребно ставете уште малку брашно,а тестото не треба многу да го месите, само убаво да се соедини. Ставете го во фрижидер 1 час.
Исучете го танко на набрашнета површина и сечете форми по желба.
Печете ги 15 минути на 180 степени, само да заруменат на краевите.