Испечати

Пржено свинско со печени компири и морков

Пржено свинско со печени компири и морков

Состојки

  • 1 кг домашно свинско месо
  • 1 кг компири
  • 2 главици кромид
  • 4 моркова
  • по потреба свинска маст
  • по потреба масло
  • 1 лажица мед
  • по вкус сол

Подготовка

1. Свинското месо се сече ситно, се обарува и се посолува, потоа се запржува со свинска маст.
2. Компирите се сечат, а ренданите моркови се пржат со исецканиот кромид со масло.
3. Компирите со пржените кромид и моркови се ставаат во тавче, се додава врела вода колку да дојде до половина од компирите. Се додава сол и мед и се промешува.
4. Компирите се печат во загреана рерна на 200 степени до готовност. Прженото месо го ставаме во чинија и го додаваме компирите, а по желба може да се наросат со сув магдонос.

Медот се додава бидејки компирот го прави повкусен и мек.