Испечати

Американски палачинки

Американски палачинки

Состојки

  • 3 јајца
  • 2 лажици шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 прашок за печење
  • 400 гр брашно
  • 400 мл млеко
  • 4 големи лажици зејтин

Подготовка

Се матат јајцата со шеќерот и ванилин шеќер. Потоа се додава млекото, зејтинот и на крај брашното и прашокот за печење. Подготвена е смесата за печење. Јас ги печев во тавче како и за обични палачинки што правиме.

Превкусни се!