Испечати

Празнична салата со ореви и сусам

Празнична салата со ореви и сусам

Состојки

  • 200 гр кашкавал
  • 400 гр пилешка шунка
  • 1 свежа краставица
  • 200 гр сирење овчо
  • 2 лажици мелен сусам
  • 100 гр ореви сецкани
  • 500 мл кисела павлака
  • 200 мл мајонез

Подготовка

Вкусна празнична салата.

Сите состојки (кашкавал, шунка, краставица, сирење) се сецкаат ситно и се мешаат во подлабок сад. Се меша додека се соединат сите состојки и на крај се додаваат сусамот, оревите, павлаката и мајонезот. Се декорира по вкус.

Сол не треба ако сирењето е овчо, а ако ставата понемасно и понесолено сирење тогаш посолете по вкус.