Испечати

Зеленчукова тава

Зеленчукова тава

Состојки

 • 1 кг компири
 • 2 главици кромид
 • 3-4 зелени пиперки
 • 500 гр конзервиран грашок
 • 50 мл маслиново масло
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 1/2 лажичка мелен бибер
 • 300 мл вода
 • 300 мл доматно пире
 • 100 мл соја сос

Подготовка

Една многу лесна и брза за подготовка зеленчукова тава која често ја подготвувам особено во денови кога се пости.

1. Во тава со капак се ставаат компирите исечени на коцки, ситно сецканиот кромид, пиперките и грашокот.

2. Зеленчукот се полева со маслиново масло, се зачинува со сол, мелен бибер и црвен пипер и убаво се меша.

3. Во посебен сад се мешаат водата, доматното пире и соја сосот и со така подготвената мешавина се полева зеленчукот.

4. Се пече 60-70 минути на 200 степени.