Испечати

Салата од морков и пиперки (зимница)

Салата од морков и пиперки (зимница)

Состојки

  • 4 кг ајварски пиперки
  • 1 кг моркови
  • 150 мл масло за јадење
  • 400 мл бел оцет
  • 70 гр јадра сол
  • 80-100 гр шеќер
  • 1 китка магдонос
  • 3-4 чешниња лук

Подготовка

Подготовка
1. Пиперките се печат, лупат и сечкаат на коцки
2. Морковите се лупат и сечкаат на танки тркалца и се обаруваат околу 10 мин
3. Магдоносот се сече ситно
4. Морковите, пиперките и се останато се меша се заедно и се остава да отстои 1час
5. Целата смеса по 1 час се става на огин да се запржи малку (колку да се затопли целата смеса) и се собира топло во топли тегли.