Испечати

Видео рецепт: Највоздушести американски палачинки

Видео рецепт: Највоздушести американски палачинки

Состојки

  • 1 + 1/2 шолја брашно
  • 2 лажички прашок за печиво
  • 2 лажици шеќер
  • прстофат сол
  • 1 јајце
  • 1 шолја млеко
  • 1 лажичка ванила екстракт
  • 20 мл. вода
  • 40 гр. путер

Фичо ќе подготви највоздушести американски палачинки, идеални за појадок или ненајавени гости.

Подготовка

Чекор 1: Брашното просејте го во садот за матење. Додадете ги и останатите состојки и матете со жица додека смесата не се соедини.

Чекор 2: Печете на средна температура по една минута од секоја страна.

Чекор 3: Филувајте и сервирајте!

СОВЕТ: За декорација може да користите карамел прелив, шумско овошје и листови од бадеми.