Испечати

Постапалки

Постапалки

Состојки

  • За тесто
  • 6 јајца
  • 2 кесички сув квасец
  • 1.5 кг брашно
  • по потреба , колку да се замеси тестото млеко (околу 400 -500 мл)
  • 10 лажици шеќер
  • 1 лажичка сол
  • Друго
  • по потреба шеќер во прав
  • за премачкување маргарин

Подготовка

Дојде и кај нас прекрасен период кога малечкото почна да трчка))

1. Сите состојките за тесто ги промешуваме и месиме средно тесто и чекаме да стаса.
2. Потоа се меси кора дебела од 1 см и од неа се вадат форми и се редат во тава намачкана со маргарин.
3. Постапалките се печат во рерна на 230 степени додека да се зарумени.
4. Топлите кофлички се валкаат во прав шеќер.