Испечати

Паштета со семки од тиква

Паштета со семки од тиква

Состојки

  • 100 гр путер
  • 150 гр крем сирење
  • 1 лажица сок од лимон
  • 100 гр семки од тиква
  • 2 чешниња лук
  • 1 мало кромитче
  • магдонос сол, бибер

Подготовка

Семките од тиква испржете ги на сува тава и посолете ги.
Путерот изматете го со крем сирењето па додајте го сокот од лимон, па многу наситно исечканите лук и кромид. Продолжете со матењето.
Половината од семките ситно изблендирајте ги, а во другата половина нека останат и покрупни парчиња.
Измешајте ги во смесата, зачинете со сол и бибер по вкус и додајте малку ситно исечкан магдонос.