Испечати

Киндер торта

Киндер торта

Состојки

 • 16 белки
 • 600 грама шеќер
 • 4 лажици оцет
 • 200грама ореви
 • за крем
 • 1килограм+1чаша млеко
 • 10 лажици шеќер
 • 3 пудинга од ванила
 • 7 лажици брашно
 • 16 жолчки
 • 1,5 маргарин
 • 600грама еуро крем
 • 4 пакувања пишкоти
 • 250 грама прав шеќер
 • 200 грама чоколада

Подготовка

Се матат 8 белки со 300 грама шеќер пред крајот се додават 2 лажички оцет. Се посолуват 100 грама ореви врз хартијата за печење, се сипува беланецот и убаво се израмнува. Се пече на 150 околу 1 час. Се матат вакви 2 кори

За кремот
1 чаша млеко се мати со 16 жолчки, 3 пудинга од ванила, 7 лажици брашно. Смесата се сипува во завриено 1 килограм млеко со 10 лажици шеќер. Се мати смесата да се згусне и се остава да се олади. Кога смесата е оладена се соединува со 1,5 маргарин претходно изматен со 250 грама прав шеќер смесата се дели на 2 дела во едниот се додава 200 грама чоколада филување се става првата кора со оревите нагоре, се премачкува со 300грама еуро крем, жолтата крема, па 2 пакувања од пишкотите натопени во млеко, кафената крема, втората кора повторно се премачкува со остатокот еуро крем жолта кора, пак пишкоти, пак кафената крема одозгора декорација по желба