Испечати

Чоколадни вафли

Чоколадни вафли

Состојки

  • 200 гр брашно
  • 50 гр нишесте или густин
  • 2-3 супени лажици какао
  • 30 гр шеќер
  • 1/2 кесичка прашок за пециво
  • 3 јајца
  • 75 гр путер (стопен)
  • 300 мл млеко

Подготовка

Се става брашното, какаото и нишестето во подлабок сад. Се прави длабнатина во средината и се додава прашокот за пециво, солта, шеќерот, стопениот путер и јајцата. Се матат со жица за матење и постепено се додава млекото.
Се остава да одмори тестото 1 час.
Се печат во апарат за вафли. Може да се премачка малку апаратот со намрсена салфетка иако не се лепат воопшто при печење.