Испечати

Божиќен колач-куглоф

Божиќен колач-куглоф

Состојки

 • 3 јајца
 • 250 гр. путер
 • 1/2 лажичка сол
 • 30 мл. рум
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажичка топла вода
 • сок од 1/2 портокал (или сок од 1 лимон)
 • 200 гр. ореви (сечкани)
 • 50 гр. лешници (сечкани)
 • 200 гр. брусница
 • 50 гр. суво грозје
 • 180гр брашно
 • 200гр шеќер

Подготовка

Прекрасен колач кој може да се направи пред неколку дена и спремно да чека да ја збогати Божиќната трпеза.

1. Јајцата се делат жолчки од белки. Шеќерот се мати со путерот (стоен на собна температура) додека да се стопи шеќерот, се додаваат жолчките, солта и румот. Се изедначува убаво.
2. Во поголем филџан се меша содата бикарбона и топлата вода, се додава сокот од портокал кој ќе создаде реакција, се меша и се додава во изматените жолчки.
3. Постепено се додава брашното и се мати.
4. Настрана се матат белките до цврст снег и заедно со оревите, лешниците, брусицата и сувото грозје се додаваат во претходната смеса. Се меша со шпатула додека да се изедачат сите состојки.
5. Смесата се истура во намастениот со путер калап за куглоф.
6. Се печи првин 10 минути во загреана рерна на 150 степени, а потоа уште 2 часа на 125 степени. За посигурно се проверува со чепкалка.
7. Испечен колачот се остава 10-тина минути во калапот, а потоа се превртува во чинија, изладен се декорира со сребрени светки или по желба.

Во оригиналниот рецепт се става сок од 1 лимон, но бидејќи мене не ми се допаѓа вкусот на лимонот во печени колачи, ставам сок од портокал кој ми е вкусен во се. Суво грозје треба да е 250 грама, но како јас ја обожавам брусницата, ја заменив за 200-те грама суво грозје.
За многу години да е најрадосниот празник Божиќ !!!