Испечати

Сос за скара - BBQ сос

Сос за скара - BBQ сос

Состојки

 • 1 филџан кечап
 • 1/4 филџан јаболков оцет
 • 1/4 филџан вода
 • 2-3 големи лажици ворчестер сос
 • 2 големи лажици темен кафеав шеќер
 • 1 мала лажица каенски или лут црвен пипер
 • 1/2 мала лажица пушен црвен пипер
 • 1/2 мала лажица ситно мелена печена сува пиперка
 • 1/3 мала лажица мелен ким
 • 1/3 мала лажица црн бибер
 • 1/2 мала лажица сенф во прав
 • 1/2 мала лажица ситно рендан лук
 • 1/2 мала лажица ситно рендан кромид
 • 1 каранфилче
 • По потреба сол

Подготовка

Еден прекрасен сос за скара и печено месо, лесен за подготовка и многу вкусен.
Во една касерола се ставаат сите состојки и се промешува да се соединат, касеролата се става на тивок оган, по 10-ина минути се отстранува каранфилчето (пробајте го сосот и преценете сами).
Сосот се вари 30-40 минути на тивок оган.