Испечати

Видео рецепт: Кинеско пилешко со лимон

Видео рецепт: Кинеско пилешко со лимон

Состојки

 • 300 - 500 гр. пилешки стек
 • 1 јајце
 • 1 лажичка бел бибер
 • 1+1/2 лажичка сом
 • 1/2 шолја густин
 • 1/2 шолја брашно
 • 2 чешниња лук
 • малку ѓумбир
 • кора од цел лимон
 • масло за пржење
 • 1/2 лажица лут буковец или 1 чили пиперче
 • 1 лажица бело вино
 • 1+1/2 лажица соја сос
 • 5 лажици јаболков оцет
 • 1+1/2 вода
 • 3+1/2 лажици шеќер

Фичо ќе подготви еден од класичните кинески рецепти за зачинето похувано пилешко месо со цитрусен слатко-кисело-лут сос.

Подготовка

Чекор 1: Пилешкиот стек исецкајте го на парченца. Во сад промешајте ги јајцето, белиот бибер и солта додека да се соединат. Додадете го стекот и мешајте да се покрие убаво.

Чекор 2: На рингла ставете ја длабоката тава со рачки и додадете масло. Во друг сад ставете го густинот и брашното и убаво измешајте. Додадете го месото. Месото испржете го и тргнете го на страна.

Чекор 3: Исецкајте го лукчето, ѓумбирот и изрендајте ја кората од лимон. Вок тавата ставете ја на оган со лажица масло и додадете ги сецканите лукче, ѓумбир, буковец и бело вино. Потоа додадете го соја сосот, оцетот, водата, шеќерот и на крај кората од лимон. На крај додадете го месото, промешајте и додадете лажица густин.

Чекор 4: Сервирајте со младо лукче или кромидче.

СОВЕТ: Доколку сакате овој рецепт можете да го приготвите со портокал, наместо со лимон.