Испечати

Тиква леб

Тиква леб

Состојки

  • 150 г изгмечена варена тиква
  • околу 2.5 чаши ( 200 мл) брашно
  • 50 мл топла вода
  • 50 мл сок од цеден портокал
  • 50 мл масло
  • 20 г семки од тиква
  • 2 лажици шеќер ( или мед)
  • 1.5 лажичка сув квасец
  • 0.5 лажичка сол

Подготовка

1. Сите состојки се замешува и тестото се става во топло место за да стаса. Стасаното тесто повторно се замесува и пак се чека да стаса.
2. Со подебел конец натопен во масло го завиткуваме тестото да добие форма на тиква, потоа го ставаме во тавче покриено со фолија и чекаме повторно да се крене.
3. Лебот се пече во загреана рерна на 200 степени околу 30-40 минути.

Завиткувајки го лебот внимавајте да не го затегате конецот.
Лебот се покрива со фолија кога ќе почне да ја сменува бојата да не изгори.