Испечати

Чоколадни топчиња со ѓумбир

Чоколадни топчиња со ѓумбир

Состојки

  • 200 мл. слатка павлака
  • 200 гр. чоколадо за готвење со повисок процент какао
  • 1 полна лажица ѓумбир
  • 250 гр. какао бисквити
  • 10 мл. арома од чоколадо

Подготовка

За првпат ги правам топчињава и морам да признаам дека се превкусни. Чоколадото се чувствува „од километар“.
Брзи и лесни за подготовка, а вкусни за јадење.

Во тенџерче на оган ставете ја слатката павлака да зоврие. Тргнето го тенџерчето на страна и додадете го чоколадото. Мешајте додека не се растопи потполно.
Додадете го ѓумбирот, промешајте и оставете го на страна околу 20тина минути.

Во меѓувреме сомелете ги бисквитите, но оставете 3-4 на страна (за декорација).
Врз бисквитите посипете ја аромата од чоколадото и оставете малку да „попримат“.

Потоа истурете ги бисквитите во чоколадото и ставете ја целата смеса 5 до 10 минути во фрижидер, да се стврдне.

Формирајте топчиња и украсете ги по избор.
Јас бисквитите ги сомлев и им додадов 2 лажички какао, а останатите ги валкав во чоколадни трошки.

Излегоа 24 поголеми топчиња.

Само не ја заборавајте смесата во фрижидер, бидејќи многу брзо се стврднува. Во тој случај додадете малку млеко.
Пријатен апетит.