Испечати

Видео рецепт: Пиварки со суво овошје и рум

Видео рецепт: Пиварки со суво овошје и рум

Состојки

 • За ПОЛНЕЊЕТО ќе ви треба:
 • 100 гр. суви смокви
 • 100 гр. суви урми
 • 50 гр. суво грозје
 • 2 дози рум
 • 2 лажици мармалад
 • 2 лажици мелени ореви
 • За ТЕСТО ќе ви треба:
 • 250 мл. пиво
 • 250 мл. масло
 • 125 гр. гриз
 • 620 гр. брашно
 • 1 прашок за пециво
 • За ШЕРБЕТ ќе ви треба:
 • 750 мл. вода
 • 900 гр. шеќер
 • малку арома ванила
 • За ВАЛКАЊЕ ќе ви треба:
 • 300 гр. мелени ореви

Фичо ќе подготви еден од најпопуларните рецепти на Маја, колачиња пиварки, полнети со суво овошје.

Подготовка

Чекор 1: Сувото овошје исецкајте го, потопете го во рум и оставете го да впие убаво од румот. Потоа додадете го мармаладот и мелените ореви.

Чекор 2: Во сад измешајте ги состојките за тестото. Постепено додавајте го брашното и замесете убаво тесто. Од тестото вадете мали топчиња и со оклајгија расукајте ги. Полнете ги со филот, затворете ги и редете ги во ростерот за печење.

Чекор 3: Печете на 200 степени додека не заруменат колачите.

Чекор 4: Додека се печат колачињата пригответе го шербетот. Во лонец ставете ги шеќерот и водата да провријат. Оставете да проврие 5 минути и додадете ја аромата.

Чекор 5: Колачите прелејте ги со шербетот и превртувајте ги убаво да го впијат шербетот во следните 2-3 часа.

Чекор 6: Валкајте ги колачињата во мелените ореви. Сервирајте!

СОВЕТ: Ако немате ореви за валкање, може да користите и кокос.