Испечати

Бели лазањи со сланина

Бели лазањи со сланина

Состојки

 • 1 пакување лазањи
 • 300гр шунка
 • 200гр сланина
 • 300гр печурки
 • 300мл павлака за готвење
 • 100гр кашкавал
 • 200мл вода
 • За бешамел
 • 2-3 лажици брашно
 • 100гр путер
 • 300мл млеко
 • 200мл јогурт

Подготовка

Печурките се сецкаат на листови и се пржат да омекнат. Се додаваат сланината и шунката исецкани на коцкички и на крај течната павлака за готвење.

Бешамелот се прави на стандарден начин. Се запржува брашното со путерот, се додава млекото и јогуртот. Се меша додека не згусне.
Во тава се реди ред лазањи-бешамел-фил. Јас правам со 4 реда лазањи. Одозгора се полева со бешамел и 200мл вода и се пече на тивко - 180степени. Кога се готови се ренда кашкавал и се враќаат во исклучена рерна уште 5мин.