Испечати

Таратур со фета и павлака

Таратур со фета и павлака

Состојки

  • 250 гр. фета
  • 250 гр. кисела павлака
  • 1 свежа краставица или неколку кисели
  • 2 -3 лажици маслиново масло
  • малку сол копар и бибер

Подготовка

Краставицата ја рендаме и ја посолуваме малку, оставаме да пушти вода и ја цедиме. Потоа го додаваме маслиновото масло, копарот и фетата која ја дробиме со вилушка убаво, промешуваме и ја додаваме павлаката, убаво промешуваме и одозгора малку бибер.