Испечати

Бисквити со овесни снегулки, кокос и мед

Бисквити со овесни снегулки, кокос и мед

Состојки

  • 125 гр путер
  • 150 гр брашно
  • 130 гр кафен шеќер
  • 100 гр овесни снегулки
  • 80 гр кокосово брашно
  • 2 супени лажици мед
  • 1 кафена лажица сода бикарбона

Подготовка

Едноставни, а многу вкусни колачиња.
Се става путерот и медот во едно тенџере и се става на оган околу 3 минути додека смесата не стане хомогена.
Во сад се става сода бикарбона со две супени лажици врела вода, потоа се додава смесата од путер и мед и се заедно се меша со сувите состојки. Со помош на супена лажица (или со раце) се прават топчиња и се редат на хартија и малку се нагмечуваат.
Се печат во загреана рерна на 150 степени околу 20 минути.